Strona główna Szczecinek Wrzesień powitamy w Szczecinku jazzowo

Wrzesień powitamy w Szczecinku jazzowo

Wybitni artyści, świetne kompozycje i przyjazny klimat – sierpień i wrzesień na Pomorzu Zachodnim będzie wypełniony jazzowymi brzmieniami. Koncerty zaplanowano w ośmiu miastach regionu – Goleniowie, Stargardzie, Świnoujściu, Koszalinie, Kołobrzegu, Rewalu, Szczecinku oraz Przelewicach. Muzyczne wydarzenia finansuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Cykl koncertów, podczas których zaprezentują się światowej sławy jazzmani i wschodzące gwiazdy, rozpocznie się 3 sierpnia w Goleniowie, a zakończy 6 września w Koszalinie. Na zachodniopomorskich muzycznych scenach wystąpią m.in. Dorrey Lin Lyles – wokalistka łącząca różne gatunki i style – gospel, blues, R&B, jazz; szerszej publiczności znana z grupy The Weather Girls i przeboju It’s Raining Man; Freddie Hendrix – znakomity trębacz i kompozytor, który współpracował m.in. Alicią Keys; Kinga Głyk – basistka jazzowa nazywana wielką nadzieją europejskiego jazzu.   

Letnie koncerty jazzowe na Pomorzu Zachodnim to już tradycja – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz. W ubiegłym roku w sierpniu zorganizowaliśmy pięć muzycznych spotkań z wybitnymi jazzmanami. Teraz zapraszamy na osiem koncertów. Odbędą się w wyjątkowych miejscach, w wyjątkowym klimacie. W miejscowościach nadmorskich, w zmodernizowanym koszalińskim amfiteatrze i pięknym otoczeniu Ogrodów Przelewice.

Pierwszy koncert już w środę. Goleniowska Rampa Kultura (ul. Dworcowa) 3 sierpnia gościć będzie wybitnych amerykańskich muzyków: Frieddiego Hendrixa & Jazz Brigade oraz Dorrey Lin Lyles. Jako suport (o godz. 19:00) wystąpi Adam Tadel – kontrabasista jazzowy, który po ukończeniu Akademii Muzycznej w Katowicach przeniósł się na Pomorze Zachodnie.

Utalentowani jazzmani z regionu zaprezentują się także podczas koncertu, który odbędzie się 8 sierpnia w amfiteatrze w Stargardzie (Park Bolesława Chrobrego). Start o godz. 19:00. Na początek zagrają Unleashed Cooperation – kwintet jazzowy powstały z pomysłu stargardzkiego saksofonisty Krzysztofa Kuśmierka i szczecińskiego pianisty Patryka Matwiejczuka. Grupa eksploruje przeróżne muzyczne przestrzenie, od free po inspiracje muzyką ludową czy klasyczną (link).

Później na scenę wyjdą Sylwester Ostrowski & Jazz Brigade i gwiazda wieczoru – Dorrey Lin Lyles.

Kolejna porcja jazzowych brzmień czeka nas pod koniec wakacji na Wybrzeżu. 28 sierpnia w Świnoujściu wystąpią saksofonista: saksofonista Tytus Łajdecki, Jakub Mizarecki – gwiazda jazzowej gitary młodego pokolenia, oraz ZK Collaboration, czyli perkusista Adam Zagórski i saksofonista Maciek Kądziela, którzy albumem Slow Food zadebiutowali w prestiżowej serii Polish Jazz (link). Muzyczna uczta w Parku Zdrojowym (Altana Koncertowa, między ul. Chrobrego i Krzywoustego) rozpocznie się o godz. 19:00. 

Natomiast 6 września jazz zawita do Amfiteatru im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie. Tam również koncert otworzy (o godz. 19:00) Tytus Łajdecki – młody szczeciński muzyk, stypendysta Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, student w klasie saksofonu jazzowego prof. Macieja Sikały w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (link). Gwiazdą wieczoru będzie Kinga Głyk – wirtuozka gitary basowej, kompozytorka, która ma na koncie już cztery albumy i koncertuje na europejskich scenach. Przygodę z muzyką rozpoczęła w rodzinnym zespole, występując z ojcem i bratem. Jako osiemnastolatka nagrała pierwszą płytę, a przełomem w jej karierze było wykonanie własnej wersji utworu „Tears in Heaven” Erica Claptona i zaprezentowanie domowego występu serwisie internetowym You Tube (link). Kinga Głyk niedawno koncertowała we Włoszech, w sierpniu ma serię występów w Niemczech, a w Koszalinie wystąpi z Sylwestrem Ostrowskim, szczecińskim saksofonistą tenorowym, kompozytorem, animatorem wydarzeń artystycznych na Pomorzu Zachodnim.

W ramach tegorocznego cyklu koncertów jazzowe brzmienia usłyszymy również w Rewalu (21 sierpnia), Kołobrzegu (31 sierpnia), Szczecinku (1 września) i Przelewicach (2 września).

Wszystkie wydarzenia są finansowane przez samorząd województwa zachodniopomorskiego. Wstęp na koncerty będzie bezpłatny.

Info: Biuro Prasowe WZP