Strona główna Szczecinek Znamy Wolontariuszy Roku 2021

Znamy Wolontariuszy Roku 2021

Wczorajszego popołudnia poznaliśmy laureatów konkursu Wolontariusz Roku 2021! W kategorii osób dorosłych tytuł powędrował do Marka Grzegorskiego, zaś wśród uczniów nagrodę przyznano Kai Cejmer.

Tytuły Wolontariusza Roku 2021 kapituła przyznała:

  • Markowi Grzegorskiemu (kat. osoba dorosła)

Misja ratowania życia ludzkiego, którą realizuje Pan na swojej ścieżce zawodowej jest na tyle ważna, że realizuje ją Pan również poza pracą. Od lat będąc liderem stowarzyszenia Społeczne Inicjatywy Młodzieżowe działa Pan na rzecz poprawy bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców Szczecinka i Powiatu Szczecineckiego. Ważna jest dla Pana edukacja mieszkańców, w tym młodzieży w kierunku promocji i profilaktyki prozdrowotnej, w którą się Pan  nieustająco angażuje. W trudnym czasie pandemii zainicjował Pan i skuteczne przeprowadził akcję pn. Akcja krwiodawstwa, informującą o tym jak ważna jest donacja krwi. Konsekwencja i upór w działaniu to niewątpliwie cechy, które Pana wyróżniają i napędzają innych – napisał w laudacji burmistrz Daniel Rak.

  • Kai Cejmer (kat. uczeń)

Od lat związana jesteś z 13 Szczepem im. Zawiszy Czarnego w Szczecinku. Twoja wytrwałość i zaangażowanie sprawiły, że została Ci powierzona misja wychowawcza ZHP tj. wprowadzenie w życie najmłodszej harcerskiej braci. Ufają Ci najmłodsi oraz ich rodzice. Jesteś inicjatorką wielu lokalnych przedsięwzięć, organizujesz i uczestniczysz w wielu akacjach społecznych na rzecz naszej małej ojczyzny. Stale doskonalisz swoje umiejętności a zdobytą wiedzą dzielisz się z  młodszymi kolegami. Taka postawa w dzisiejszych czasach jest wyjątkowa!

Kapituła powołana przez Burmistrza Miasta Szczecinek, w której składzie znaleźli się Małgorzata Bała (Wiceprzewodnicząca Rady Miasta), Lidia Pieńkos (animator społeczności lokalnej, społeczniczka), Ewa Tomczyk (prezes fundacji Przyjaciele języka migowego, rzecznik osób niepełnosprawnych w powiecie szczecineckim), Ryszard Bańka (dziennikarz, TV Zachód) oraz Bogdan Bereszyński (prezes Wojskowego Koła PTTK Wiarusy), rozpatrzyła 5 zgłoszeń zawierających 6 nominacji i postanowiła wyróżnić również trzech organizatorów wolontariatu:

  • Zespół Szkół nr 2 w Szczecinku

Od lat z zaangażowaniem włączacie Państwo młodzież w lokalne i ogólnopolskie akcje pomocowe. Dajecie przestrzeń i wsparcie, aby młodzi ludzie podejmowali własne inicjatywy i mogli uczyć się społecznej odpowiedzialności. Kształtujecie młode empatyczne pokolenie, uczycie wrażliwości na potrzeby słabszych. Państwa determinacja we wspieraniu aktywności społecznej uczniów  niewątpliwie sprzyja rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego w naszym mieście.

  • 13 Czarny Szczep im. Zawiszy Czarnego

Działania i cele, które Państwo stawiacie w swojej organizacji stanowią wsparcie  w procesie wychowania młodego pokolenia oraz tworzą warunki do rozwoju i kształtowania ich charakteru. Młodzi członkowie 13 Czarnego Szczepu oprócz realizacji programu stale służą swojej małej ojczyźnie wspierając wiele lokalnych inicjatyw oraz akcji wolontarystycznych.

  • Stowarzyszenie Społeczne Inicjatywy Młodzieżowe

Młodzi, prężni, gotowi do działania! Tak w kilku słowach można opisać  Państwa entuzjazm, z którym przystępujecie do każdego z Waszych projektów. W służbie zdrowia mieszkańców, w trosce o edukację i rozwój młodego pokolenia – ta misja jest widoczna w każdym działaniu.Niech ta energia nie słabnie i nakręca Was do wdrażania kolejnych pomysłów.

Kapituła wyróżniła także dwóch pozostałych organizatorów wolontariatu:

  • Szkołę Podstawową nr 6 w Szczecinku;
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinku;

Z kolei za działania wolontarystyczne kapituła wyróżniła

  • Małgorzatę Wolanin oraz Agnieszkę Pańczyk

Od kilku lat angażujecie się w działania społeczne o różnorodnej tematyce. Inicjujecie i organizujecie w społeczności szkolnej też własne projekty jak np. Młode Mamy w Akcji, którego celem jest wspieranie dziewcząt, którym w młodym wieku przyszło się mierzyć  z trudami macierzyństwa. Dostrzeganie problemów globalnych jak i lokalnej społeczności czy rówieśników dobrze wróżą na przyszłość. Dobro będzie się mnożyć dzięki Wam!

  • Annę Pietrusewicz

Jako kobieta o bardzo wrażliwym sercu dostrzega Pani potrzeby innych i nie przechodzi obok nich obojętnie. Jako mama uczennicy Szkoły Podstawowej nr 6 angażuje się Pani w działania na rzez społeczności szkolnej. To z Pani inicjatywy udało się wesprzeć rodzinę w potrzebie i zorganizować specjalistyczną pomoc dla chorej uczennicy. Mimo natłoku własnych spraw i obowiązków dostrzega Pani człowieka w potrzebie. Taka uważność to dzisiaj cenny dar!

  • Sylwię Zelmanowską 

Od lat zaangażowana jest Pani w wolontariat na rzecz podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinku. Potrafi się Pani dzielić zarówno swoimi kompetencjami wyrównując braki edukacyjne potrzebującej młodzieży jak i po prostu odrobiną czasu i serca, wspierając w codziennym życiu niepełnosprawną seniorkę. Misją niesienia pomocy potrafiła Pani zarazić bliskich, włączając ich do pomocy osobie potrzebującej. Na szczególną uwagę zasługuję Pani zaangażowanie w robienie codziennych zakupów i dostarczanie posiłków swojej podopiecznej w trakcie jej pobytu w kwarantannie. Mimo lęków i obaw nie zostawiła jej Pani w tak trudnym czasie.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym.

Info: Mateusz Ludewicz