Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki, od czwartku 27 stycznia, aż do końca ferii, w całej Polsce uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych oraz wszystkich szkół ponadpodstawowych będą się uczyć zdalnie. W związku z nowymi zarządzeniami, starosta Krzysztof Lis zwołał wideokonferencję z dyrektorami szkół dla których organem prowadzącym jest Powiat Szczecinecki.
Mimo iż nakaz wprowadzenia nauki zdalnej obowiązuje dopiero od dziś to w każdej ze szkół część uczniów już wcześniej musiała zasiąść przed komputerami. Wszystko za sprawą kwarantanny, na którą byli oddelegowani po kontakcie z osobą chorą. Każdy z uczestniczących w wirtualnym spotkaniu dyrektorów raportował jak w tej kwestii wyglądała sytuacja w zarządzanej przez niego placówce. I tak:
- w ZS nr 1 im. KEN i ZS nr 6 im. Stanisława Staszica 3 klasy już wcześniej przeszły na naukę zdalną
- w ZST dwie klasy przebywają na kwarantannie
- w ZS nr 2 im. Warcisława IV lekcje online prowadzone były już w 4 klasach
- w ZS nr 7 w Białym Borze zaledwie 2 klasy uczyły się w sposób tradycyjny
Rekordzistą w tej materii okazało się I LO im. Ks. Elżbiety, gdzie nauka zdalna prowadzona była aż w 10 klasach. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to model hybrydowy, a zaszczepieni uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach.
Same zajęcia w trybie online nie nastręczają problemów ani nauczycielom, też ani uczniom. Obie grupy przez dwa lata trwającej pandemii i dzięki wsparciu organu prowadzącego, który zakupił niezbędny sprzęt komputerowy, zdążyły już wypracować efektywny sposób prowadzenia wirtualnych lekcji. Nauczyciele w dalszym ciągu prowadzą zajęcia w szkolnych klasach, łącząc się z uczniami za pośrednictwem komunikatorów.
Praktyczna nauka zawodu prowadzona jest w sposób tradycyjny w ZST i ZS nr 2. Taki stan rzeczy będzie trwał do końca tygodnia. Po feriach dyrektorzy szkół, biorąc pod uwagę sytuację pandemiczną oraz śledząc ministerialne rozporządzenia, będą w tej kwestii podejmować decyzje na bieżąco. Internat ZST pozostanie do dyspozycji uczniów uczestniczących w zajęciach warsztatowych, zaś w internacie ZS nr 2 w dalszym ciągu zatrzymać się mogą młodociani pracownicy.
Swoją bursę maturzystom I LO udostępni również Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior, jeśli ci będą uczestniczyć w stacjonarnych konsultacjach. Placówka w dalszym ciągu czeka na rozporządzenie regulujące kwestie prowadzenia zajęć pozalekcyjnych. Jeśli takie nie zostanie ogłoszone, dyrektor centrum będzie konsultował tę sprawę z sanepidem. Na razie szeroki wachlarz oferowanych przez centrum zajęć odbywa się normalnie, natomiast w ferie w placówka będzie realizować zajęcia zgodnie z wcześniej zaplanowanym harmonogramem, dostępnym na stronie internetowej CEEiRJ.
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym kwestia wprowadzenia nauki zdalnej jest odrobinę bardziej skomplikowana niż w pozostałych placówkach. Zgodnie z rozporządzeniem, w szkołach specjalnych uczniowie klas I-IV mają uczestniczyć w zajęciach tradycyjnych, w przypadku klas V-VIII decyzję o formie prowadzenia nauki podejmuje dyrektor. Dyrekcja SOSW wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, po licznych rozmowach i konsultacjach zadecydowała o kontynuowaniu nauki tradycyjnej.
Dużo czasu uczestnicy wideokonferencji poświecili tematowi psychologicznego wsparcia uczniów. Szkoły zatrudniają pedagogów szkolnych i psychologów w niepełnym wymiarze godzin, ale biorąc pod uwagę narastające problemy emocjonalne uczniów czas ten okazuje się niewystarczający. Gwałtowny wzrost wspomnianych trudności natury psychicznej nie wynika tylko z izolacji spowodowanej pandemią COVID-19, ale również bardzo często z faktu utraty z jej powodu bliskiej osoby. Dlatego też starosta Krzysztof Lis zapowiedział, że samorząd powiatowy będzie poszukiwał rozwiązania tego problemu, a tym samym środków finansowych, które pozwoliłyby zatrudnić specjalistów w większym, być może nawet pełnym wymiarze godzin. Sprawie nadano priorytet i będzie ona konsultowana w najbliższym czasie.
Inny z poruszonych wątków dotyczył studniówek, które mają odbyć się już niebawem. Bale maturalne organizuje większość szkół, wyjątek stanowi ZST i ZS nr 7 w Białym Borze. W przypadku tych szkół decyzję o rezygnacji z organizacji wydarzenia podjęli sami uczniowie.
Jeden z ostatnich tematów poruszanych podczas spotkania dotyczył trwających na terenie placówek inwestycji i remontów.
Info: Piotr Rozmus