Okrągłą 20 rocznicę powrotu Szczecinka i Ziemi Szczecineckiej „do macierzy” obchodziliśmy w 1965 roku – równo 60 lat temu. Nie mogło z tej okazji zabraknąć choćby jubileuszowych wydawnictw pokazujących powojenny dorobek miasta nad Trzesieckiem położonego wśród lasów i jezior powiatu szczecineckiego (jego granice różniły się od obecnie zajmowanego obszaru).
W 1965 roku staraniem Powiatowego Komitetu Frontu Jedności Narodu ukazała się broszura pt. „Powiat Szczecinek. W 20-lecie wyzwolenia”. Zapewne w założeniu autorów miała być materiałem służącym do szkolenia nie tylko aktywu ZMS. Trzeba jedna przyznać, że ówczesne wydawnictwo propagandowe, nawet po wielu latach jest bardzo ciekawym źródłem wiedzy historycznej o naszym regionie. Wszak było to 60 lat temu.
W wydawnictwie, oprócz rysu historycznego, a co najważniejsze (wg. autorów – latach powojennych Szczecinka) możemy przeczytać m.in. o Zakładach Płyt Wiórowych. Szczecinecka fabryka była wówczas jednym z najnowocześniejszych zakładów pracy tego typu nie tylko w regionie.
Autorzy broszury „zajrzeli” też do Szczecineckich Zakładów Przemysłu Terenowego i porozmawiali z jego dyrektorem inż. Zbigniewem Buchowieckim.
W broszurze jest również o załodze PGR Łęknica. Zakład mógł się wówczas pochwalić zbiorami ziemniaków – 10 q z ha oraz zbiorami 4 podstawowych zbóż – 18,5 q z ha). PGR odnosił także sukcesy w hodowli bydła. W oborach stały (1964 r.) 374 sztuki.
Dziennikarze zajrzeli też do ówczesnej Gromady Silnowo. Obejmowała ona 11 wsi: Pile, Silnowo, Uniemino, Okole, Kiełpino, Juchowo, Łączne, Cemino, Śmiadowo, Krągi i Dąbrowica – w 250 gospodarstwach mieszkało około 3 tys. osób.
Wydawnictwo zamyka rozdział pt. „Ludzie naszego powiatu”, a nim sylwetki, m.in. Karola Czarnika – jednego z pierwszych polskich kolejarzy na Ziemi Szczecineckiej, Zofii Kryńskiej – dyrektorki Liceum Medycznego czy Bogusława Przeradzkiego – pracownika Zakładu Płyt Wiórowych.
GRYF.tv – SW







