Strona główna Szczecinek Ikarusy na ulicach Szczecinka?

Ikarusy na ulicach Szczecinka?

Foto: Electrobus Europe ZRT

Po początkowych niepowodzeniach, trwa dobra passa szczecineckiego ratusza w kwestii przetargów na najważniejsze miejskie inwestycje. Po pozytywnym rozstrzygnięciu postępowania na remont dworca, wszystko wskazuje na to, że wkrótce poznamy dostawcę 5 elektrycznych autobusów.

Pierwsze podejście do wyłonienia oferenta pojazdów dla Komunikacji Miejskiej (wraz z infrastrukturą służącą do ich ładowania) miało miejsce jeszcze jesienią ubiegłego roku. Wcześniej Miasto Szczecinek otrzymało na zakup ekologicznych pojazdów wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości ponad 8,5 mln zł oraz zaciągnęło na ten cel pożyczkę w kwocie prawie 2,5 mln zł. Ostateczne propozycje cenowe 4 oferentów okazały się zbyt wygórowane dla Urzędu Miasta.

Wczoraj poznaliśmy propozycje z kolejnego rozdania. Do gmachu na Placu Wolności wpłynęło 5 ofert z cenami mieszczące się w widełkach od 14,2 mln zł do 18,4 mln zł. Co ciekawe, najkorzystniej finansowo ponownie przedstawia się oferta węgierskiego konsorcjum Electrobus, które jest aliansem jednego z chińskich producentów pojazdów z doskonale znanym nad Wisłą Ikarusem.

Przed nami teraz prace komisji przetargowej, dzięki czemu prawdopodobnie wkrótce poznamy zwycięzcę przetargu.

Warto dodać, że poza kwestiami finansowymi, zamawiane autobusy muszą spełnić szereg wymagań technicznych. Pojazdy muszą posiadać odpowiednie wymiary (dł. od 11,8 m do 12,3 m, maksymalnie 3,4 m wysokości oraz szer. mieszcząca się w przedziale 2,50-2,55 m), odznaczać się konkretną pojemnością (min. 70 miejsc, z czego 22 siedzących w tym min. 6 siedzeń bezpośrednio na poziomie podłogi bez podestów), a także posiadać wydzielone miejsca na wózek dziecięcy i inwalidzki.