Strona główna Barwice Zespół Szkół nr 7 ozdobił mural

Zespół Szkół nr 7 ozdobił mural

Wyjątkowy charakter miały wczorajsze uroczystości niepodległościowe w Białym Borze. W tym roku świętowano w tej gminie podwójnie – najpierw na rynku obok pomniku 630-lecia miejscowości, a później w Zespole Szkół nr 7 w Białym Borze, na terenie którego odsłonięto okolicznościowy mural upamiętniający bitwę pod Chocimiem z 11 listopada 1673 roku.

Po uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, poczty sztandarowe udały się na rynek w centrum miasta, gdzie również pomaszerowali uczniowie klas mundurowych białoborskiej placówki. Nie zabrakło okolicznościowych przemówień oraz złożenia wieńców, po których uroczystości przeniosły się na teren Siódemki.

W Zespole Szkół nr 7 najpierw uroczyście odsłonięto wspomniane wielkoformatowe malowidło, które zdobi jedną ze ścian internatu. Mural nawiązuje do zwycięskiej dla Polaków bitwy stoczonej 11 listopada 1673 roku pomiędzy Rzecząpospolitą Obojga Narodów a Imperium Osmańskim. Inicjatorami dzieła są członkowie stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły „Oskar”, a mural powstał w ramach projektu Ślady oręża polskiego nad którym patronat objął Minister Obrony Narodowej oraz dzięki zaangażowaniu lokalnych sponsorów.

Po symbolicznym przecięciu wstęgi zaś uczniowie i kadra placówki zaprosili na patriotyczny program artystyczny w auli placówki. Dodatkowo, na szkolnych korytarzach można było się zapoznać z okolicznościową wystawą, której tematem była oczywiście droga Polski do wolności.