Strona główna Biały Bór Biały Bór i Biała Krynica oficjalnie partnerami

Biały Bór i Biała Krynica oficjalnie partnerami

Biała Krynica to niewielka miejscowość na Ukrainie usytuowana w obwodzie rówieńskim. To właśnie z tymże samorządem Gmina Biały Bór podpisała już 2 lata temu list intencyjny o podjęciu szerokiej współpracy. W piątkowy poranek stała się ona oficjalna.

Do białoborskiego ratusza przybyła czteroosobowa delegacja z objętego konfliktem kraju, której przewodziła Tatiana Gonczaruk pełniąca funkcję wójta Białej Krynicy. Co zrozumiałe, całość delegacji tworzyły kobiety. Podpisana umowa okazała się dokumentem w dwójnasób symbolicznym. Z jednej strony była pokrzepiającym gestem solidarności dla przeżywających wojenny dramat gości zza wschodniej granicy, z drugiej zaś okazała się pierwszym sojuszem Białego Boru z partnerem z Ukrainy.

Historia Białego Boru i współistnienie dwóch kultur – polskiej i ukraińskiej – predestynują nas do tego, abyśmy faktycznie współdziałali jako miasta i z racji naszego doświadczenia także wspierali ukraińskiego partnera – podkreślał w trakcie symbolicznej uroczystości Paweł Mikołajewski, Burmistrz Białego Boru.

Oczywistym jest, że dotychczasową współpracę zacieśniła napaść reżimu Władimira Putina. Do Ukrainy ze Szczecinka dwukrotnie wyjeżdżały już konwoje z pomocą materialną, za co w białoborskiej sali sesyjnej mocno dziękowała włodarz Białej Krynicy. Nasz samorząd obiecał kolejne transporty z najpotrzebniejszymi darami.

Poza białoborskimi radnymi, w podpisaniu umowy o współpracy udział wziął również Henryk Kołodziej, konsul honorowy Ukrainy w Szczecinie.

REKLAMA