Strona główna Biały Bór Biały Bór w LED-ach

Biały Bór w LED-ach

Zgodnie z zapowiedzią, na terenie Białego Boru trwa wielka wymiana oświetlenia. Jeszcze w tym kwartale każda z ponad 700 gminnych latarni będzie doświetlać otoczenie w nowoczesnej, oszczędnej i przyjaznej środowisku technologii LED.

O planowanej ledowej rewolucji jeszcze późnym latem informował burmistrz Paweł Mikołajewski. W rozmowie z nami włodarz Białego Boru zapewnił, że w okresie od stycznia do marca na terenie całej gminy wszystkie lampy zostaną wymienione nie tylko na takie pracujące we wspomnianej technologii LED, ale również samoregulujące natężenie. Wedle obliczeń, w tym roku działania te przyniosą oszczędność na poziomie 50% wydatków na prąd z roku 2022.

Warto jednak dodać, że Gmina Biały Bór sukcesywnie stawia na bezpieczeństwo właśnie poprzez wymianę oświetlenia. Przykładowo, tylko w ubiegłym roku zainstalowano oświetlenie chodnika pomiędzy miejscowościami Przybrda i Drzonowo, a wraz z tymi pracami doświetlono też przejście dla pieszych przy DK20.

Ale w omawianym samorządzie LED-y pojawią się nie tylko przy obiektach zarządzanych przez Gminę. Efektywna współpraca z innymi jednostkami zaowocuje kolejnymi modernizacjami oświetlenia. Przed dwoma tygodniami dowiedzieliśmy się, że Szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przebuduje sygnalizację ostrzegawczą i chodniki oraz dodatkowo oświetli przejścia dla pieszych nie tylko w samym mieście, ale również w innych miejscowościach.

Sami nie bylibyśmy w stanie wydać niemal pół miliona złotych na doświetlenie przejść w samym Białym Borze. A do końca roku doświetlone zostaną wszystkie przejścia przy drogach krajowych na terenie całej naszej gminy – wyjaśnia Paweł Mikołajewski, Burmistrz Białego Boru.