Szczecinecki CEEiRJ rozpoczął nowy rok od bardzo dobrej wiadomości. To trochę spóźniony prezent mikołajkowy… ale właśnie dowiedzieliśmy się, że nasz najnowszy projekt otrzymał wsparcie – mówi Radosław Wąs, dyrektor CEEiRJ w Szczecinku.
Mowa o projekcie Mobilne Pogotowie Ekologiczne – rozwój bazy dydaktycznej Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior – Zespołu Placówek Oświatowych w Szczecinku, który otrzymał dofinansowanie w ramach Priorytetu 2. Fundusze Europejskie na rzecz Zielonego Pomorza Zachodniego, Działanie 2.23 Ochrona przyrody i jej zasobów – Wsparcie ośrodków edukacji ekologicznej oraz działania edukacyjne. Wartość całkowita tej inicjatywy to dokładnie 389 859,85 zł, a dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 85% to 331 380,72 zł.
Projekt zakłada przede wszystkim rozwój bazy dydaktycznej placówki, który będzie realizowany poprzez zakup pomocy dydaktycznych, sprzętu oraz innych urządzeń pozwalających na prowadzenie mobilnego monitoringu parametrów biologicznych oraz fizyko-chemicznych cieków i zbiorników wodnych znajdujących się na terenie Pojezierza Drawskiego. Projekt wychodzi naprzeciw ogólnym trendom, jakie panują dzisiaj w kwestiach środowiskowych – np. duże znaczenie ma dzisiaj tzw. „monitoring obywatelski”, który mogą wykonywać osoby niekoniecznie zajmujące się tym tematem zawodowo ale osoby, takie muszą posiadać elementarną wiedzę w tym zakresie, którą otrzymają biorąc udział w projekcie – uzupełnia Radosław Wąs – Dotychczas działania takie nasza placówka realizowała w ograniczonym zakresie właśnie ze względu na brak mobilnego sprzętu.
Jak można wyczytać z dokumentów aplikacyjnych, głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości mieszkanek i mieszkańców województwa zachodniopomorskiego w zakresie ochrony przyrody, dziedzictwa przyrodniczego, kształtowania postaw ekologicznych oraz ochrony i zrównoważonego korzystania z walorów przyrodniczych regionu bez szkody dla środowiska. Projekt wpisuje się również w obserwowane dzisiaj wśród społeczeństwa coraz większe zainteresowanie tematem stanu środowiska, będzie również wzmacniał i poszerzał wiedzę na temat zmian zachodzących w środowisku, ich przyczyn oraz skutków dla człowieka.
Coraz częściej też możemy zaobserwować problemy ekosystemów wodnych w naszym najbliższym otoczeniu – przykładem mogą na to być pojawiające się na coraz większej ilości zbiorników wodnych zakwity glonów, śnięte ryby, dostające się do wody zanieczyszczenia powodujące wyłączenie tych miejsc z aktywności żeglarskich, wodniackich i wędkarskich. W wyniku realizacji projektu nasza placówka będzie miała możliwość zareagowania na zgłoszenie tego typu problemu pochodzące od różnych osób i instytucji i sprawdzenie jego skali i zakresu. Działania w projekcie będą zarówno teoretyczne jak i praktyczne (np. warsztaty pobierania i oceny próbek przez uczestników zajęć). W ramach projektu będzie możliwe przekazanie uczestnikom działań niezbędnej wiedzy w zakresie prawidłowego funkcjonowania ekosystemów w kontekście np. zmian klimatu, suszy oraz zanieczyszczenia wody, a także jak ważna w dzisiejszym zmieniającym się środowisku jest retencja wody, jej oszczędzanie i oczyszczanie oraz „zielona” i „niebieska infrastruktura” – dodaje na zakończenie Dyrektor CEEiRJ w Szczecinku.