Strona główna Szczecinek Gigantyczna fabryka papieru i elektrociepłownia powstaną w Szczecinku

Gigantyczna fabryka papieru i elektrociepłownia powstaną w Szczecinku

Firma Kronospan zdecydowała o przeniesieniu swojego zakładu z dotkniętej powodzią Rudawy Śląskiej na Pomorze Zachodnie. Ogromna fabryka papieru, wraz z towarzyszącą nowemu obiektowi elektrociepłownią, powstanie w Szczecinku.

Szczecinek stanie się beneficjentem kolejnej ważnej inwestycji Kronospanu – jednej z największych fabryk papieru w Polsce. Informację o planowanym przedsięwzięciu przekazał dzisiaj burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. Decyzja o przeniesieniu zakładu z Rudawy Śląskiej do Szczecinka wynika z poważnych zniszczeń spowodowanych przez powódź, która dotknęła południową część kraju. Właściciel Kronospanu, Matthias Kaindl zdecydował, że nowoczesna fabryka papieru powstanie w Szczecinku. Dla miasta oznacza to nie tylko korzyści ekonomiczne, ale także nowe miejsca pracy.

W nowej fabryce początkowo zatrudnionych będzie około 160 osób, a liczba ta będzie wzrastać w miarę uruchamiania kolejnych ciągów produkcyjnych. Zakład, który będzie wyposażony w najnowsze technologie, docelowo stanie się największym zakładem produkcji papieru w Polsce. Inwestycja zakłada pojawienie się nawet sześciu ciągów technologicznych, a fabryka ma służyć nie tylko do produkcji papieru, ale też do jego dalszego przetwarzania na potrzeby przemysłu meblowego.

Bardzo ważnym aspektem inwestycji jest także budowa elektrociepłowni (opartą na procesach CHP), która z jednej strony zapewni energię niezbędną do produkcji, a z drugiej będzie dostarczać ciepło mieszkańcom Szczecinka. To pozwoli na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania i wody użytkowej w mieście. Współpraca między Kronospanem i miastem w zakresie przygotowania infrastruktury będzie kluczowa dla realizacji tego projektu – mówił podczas dzisiejszego Jerzy Hardie-Douglas.

Warto podkreślić, że technologia, która będzie używana w planowanej fabryce jest jeszcze bardziej zaawansowana i ekologiczna niż w istniejących już zakładach Kronospanu, m.in. w Poznaniu, co minimalizuje negatywny wpływ na środowisko. Inwestycja w Szczecinku nie tylko zatrzyma odpływ mieszkańców, ale także przyciągnie nowych pracowników, w tym wysoko wykwalifikowaną kadrę inżynieryjną.

Budowa nowej fabryki i elektrociepłowni będzie kosztować nawet 500 milionów euro, co stanowić będzie bardzo znaczący impuls gospodarczy dla regionu.