Polski Szczecinek obchodzi 79. urodziny, a obecną nazwę miasta zawdzięczamy… Władysławowi Gomułce.
Choć Szczecinek liczy sobie już 715 lat to w polskim wydaniu właśnie skończył 79 wiosen. Właśnie tyle lat mija od wejścia w życie rządowego dekretu o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości. Zarządzenie Ministrów Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z 7 maja 1946 r. zaczęło obowiązywać dokładnie 19 maja 1946 r.
W owym zarządzeniu ustalono, iż ówczesny Neustettin od tego dnia nosi spolszczoną nazwę: Szczecinek. Ciekawostką jest też fakt, że zarządzenie podpisali Minister Administracji Publicznej dr Władysław Kiernik oraz Minister Ziem Odzyskanych Władysław Gomułka.
Warto również podkreślić, że Neustettin na Szczecinek zmieniła Komisja Ustalania Nazw Miejscowych, która pracowała wówczas w Krakowie.
W zarządzaniu znajdujemy zastrzeżenie, że w stosunkach publicznych wolno używać nazw wyżej podanych miejscowości tylko w brzmieniu ustalonym niniejszym zarządzeniem. Kolejną ciekawostką jest też fakt, że zarządzenie jest aktem prawnym Rzeczypospolitej Polskiej obowiązującym do dziś.
W zarządzeniu z 7 maja 1946 r. polskie nazwy otrzymało też kilkadziesiąt innych miejscowości leżących na Pomorzu Zachodnim, min.: Połczyn Zdrój (wcześniej Bad Polzin), Białogard (Belgard), Bobolice (Bublitz), Wałcz (Deutsch Krone), Drawsko (Dramburg), Złocieniec (Falkenburg) czy Koszalin (Koslin).
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk