Dawny przystanek autobusowy przy ulicy Koszalińskiej przestanie wkrótce straszyć. Zamieni się w uliczną galerię sztuki z ważnym przesłaniem.
Zapewne większość mieszkańców Szczecinka kojarzy były przystanek przy osiedlu Koszalińska. To murowana wiata, jedyna tego typu w mieście. Jeszcze jakiś czas temu działał tam kiosku Ruchu, ale po wybudowaniu nowego przystanku stary mocno podupadł. Upodobali go sobie domorośli grafficiarze i wandale, słowem – dziś prezentuje się niezbyt reprezentacyjnie.
Ale to się zmieni już wkrótce za sprawą projektu „Wyloguj się do życia”, który z funduszy programu profilaktyki alkoholowej i przeciwdziałania narkomanii, sfinansuje miasto Szczecinek. Zadania ożywienia przestrzeni publicznej muralem z ważnym społecznym przesłaniem podjęło się Stowarzyszenie Tratwa prowadzące świetlicę, które nawiązało współpracę z Patrykiem Rogozińskim, szczecineckim artystą graffiti, twórcą wielu murali.
Prace – z aktywnym udziałem dzieci i młodzieży z Tratwy – już się rozpoczęły. Ku zadowoleniu sąsiadów – mieszkańców osiedla Koszalińska. – Aż przykro patrzeć, jak przystanek niszczał – mówi nam pani Krystyna mieszkająca nieopodal. – Może ktoś otworzy w dawnym kiosku punkt gastronomiczny: jakieś zapiekanki, może kawę?
Ściany przystanku ozdobi graffiti nawiązującymi do zagrożeń, jakie niesie współczesna technologia, głównie uzależnienia od internetu wprowadzających młodych ludzi w izolację społeczną. Dzieło pokaże sceny promujące aktywne i twórcze spędzanie czasu, alternatywę dla godzin spędzonych przed komputerem i w sieci. Znajdzie się również miejsce na numery i linki do telefonów zaufania wspierających młodzież w sytuacjach kryzysowych.
– W pracy pomagają mi dzieci ze świetlicy Tratwa, które poznają przy okazji specyfikę pracy graficiarza i proces powstawiania muralu – mówi Patryk Rogoziński.
Nowe oblicze przystanku przy ulicy Koszalińskiej powinniśmy zobaczyć przed końcem wakacji. Zachęcamy do podglądania artysty przy pracy i kibicowania procesowi twórczemu.
Biuro Prasowe i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta