Dokładnie 19 maja 1995 r. na Placu Wolności w Szczecinku odbyła się uroczystość wręczenia nowego sztandaru 2 batalionowi dowodzenia.
W imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej aktu jego wręczenia dokonał Szef Sztabu Pomorskiego Okręgu Wojskowego gen. bryg. Roman Dysarz (były dowódca szczecineckiej 20 Dywizji Pancernej), a odebrał go dowódca batalionu mjr dypl. Tomasz Borowski. Ojcem chrzestnym sztandaru został przewodniczący Rady Miasta Szczecinka Grzegorz Misiakowki, a matką – Ewa Grym, żona Szefa Wojsk Łączności POW płk dypl. Bogdana Gryma, byłego dowódcy 63 batalionu łączności, a więc jednostki stacjonującej w koszarach przy ul. Polnej.
Droga do uroczystości wręczenia sztandaru wcale nie byłą łatwa. Pierwszym krokiem było uzyskanie zgody o przejęciu tradycji bojowych jednostek łączności. W Departamencie Stosunków Społecznych MON zdecydowali, że do Szczecinka powędrują tradycje łącznościowców 2 Korpusu Polskiego walczącego w czasie II wojny światowej we Włoszech. Ostateczną zgodę w tej kwestii musiał wydać Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności w Londynie. Tak też się stało.
Sztandar powstał w specjalistycznych pracowniach w Warszawie, podobnie jak odznaka pamiątkowa batalionu. Znaczną część pieniędzy na wykup sztandaru wyłożyła Rada Miasta Szczecinka, która dała też zgodę na wyhaftowanie na płacie sztandaru herbu miasta. Z kolei środki finansowe za produkcję dwuczęściowej odznaki pamiątkowej wyłożyli, w formie składek, żołnierze zawodowi batalionu.
Sztandar (pierwszy w 2 Dywizji Zmechanizowanej) składał się z płatu, głowicy, drzewca oraz szarf: biało-czerwonej i w barwach wstęgi Orderu Wojennego Virtuti Militari. Płat sztandaru stanowiła tkanina w kształcie kwadratu 75×75 cm, po której obu stronach znajdował się krzyż kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej. Jeden bok sztandaru wszyty został w białą skórę, a boki obszyte złotą frędzlą. Na stronie głównej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego, znajdowały się dwie gałązki wawrzynu, haftowane złotym szychem. Pośrodku wieńca umieszczony został wizerunek orła białego z głową zwróconą do drzewca. Z kolei w rogach płata – wieńce wawrzynu z numerem jednostki – „2”. Na stronie odwrotnej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego, znajdował się napis „Bóg – Honor – Ojczyzna” w wieńcu z wawrzynu. W rogach płata umieszczone zostały wizerunki: herb Szczecinka, symbol 2 DZ, odznaka pamiątkowa batalionu i data święta jednostki – „19 V 1944”. Płat przymocowany był do drzewca siedmioma gwoździami pamiątkowymi wykonanymi z białego metalu, po każdej stronie płata.
Na początku 1999 roku, tuż po rozformowaniu jednostki, sztandar został przekazany do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Można go tam podziwiać po dziś. Wchodzi w skład stałej ekspozycji polskich sztandarów wojskowych.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk




