22 lutego to zawsze wyjątkowy dzień dla Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Oskara Kolberga w Szczecinku. Właśnie tego dnia swoje urodziny obchodził patron placówki, a 211. rocznicę jego przyjścia na świat w tym roku uczczono nieco wcześniej, ale za to ponownie w niezwykle radosny sposób.
Urodzony w roku 1814 Oskar Kolberg (a właśc. Henryk Oskar Kolberg) to encyklopedysta, folklorysta i kompozytor oraz przede wszystkim najbardziej znany polski etnograf. Z kolei etnografia to dyscyplina naukowa zajmująca się całościowym opisem i analizą kultur ludowych różnych społeczności i grup etnicznych. Jej zakres obejmuje teorię kultury ludowej, jak i badanie poszczególnych jej dziedzin i wytworów materialnych. Święto patrona placówki nie mogło więc się odbyć inaczej niż na ludową nutę!
Podzielone na dwa dni obchody zainicjowało wyjątkowe widowisko pełne barw, muzyki i tradycji. W tym roku w auli placówki wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Siekieracy wraz z kapelą, który licznie zgromadzonej publiczności zaprezentował piękno i bogactwo polskiej kultury, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji wielkopolskich, skąd artyści pochodzą. Drugi dzień świętowania wypełniły zajęcia z mgr Katarzyną Nowicką-Rynkiewicz, która najpierw wygłosiła wykład Rok obrzędowy – tradycja wsi polskiej w muzyce i pieśniach tradycyjnych, a później poprowadziła warsztaty zabaw i tańców tradycyjnych.
Więcej szczegółów w naszym materiale video.