Strona główna Szczecinek Musztra leśników pod okiem więzienników

Musztra leśników pod okiem więzienników

Leśnicy postanowili podszkolić się z musztry, by godnie reprezentować Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinku na różnych uroczystościach. W tym celu zwrócili się o pomoc do zaprzyjaźnionej Służby Więziennej. 

Współpraca między Lasami Państwowymi a Służbą Więzienną kwitnie. Na bazie stosownych porozumień o współpracy więźniowie zatrudniani są w nadleśnictwach przy pracach porządkowych. Tym samym wyrabiają w sobie nawyk pracy. Jednocześnie uczą się odpowiedzialności ekologicznej dzięki edukacji leśnej prowadzonej przez leśników.

Współpraca pomiędzy Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinku i Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Koszalinie poszła jeszcze dalej. Leśnicy uczestniczą z nami w różnych przedsięwzięciach charytatywnych, piknikach, zawodach strzeleckich. Podczas rozmów na temat możliwości rozszerzenia współpracy na kolejne obszary pojawił się pomysł, by przeszkolić leśników z musztry. Jako formacja mundurowa, mamy w tym temacie dużo większe doświadczenie. Leśnicy wytypowali, więc 60 kandydatów do kompanii honorowej i pocztów sztandarowych, którzy stawili się na zajęcia przy Zakładzie Karnym w Czarnem. Tam na wstępie wyselekcjonowano 24 osoby do kompanii i dwóch pocztów sztandarowych, czyli głównego i zapasowego – informuje Adam Nachman z RDLP Szczecinek. 

Podzieliliśmy ich na dwie grupy. Osobno ćwiczyła kompania, a osobno poczty sztandarowe – informuje st. chor. Paweł Kolbusz z Zakładu Karnego w Czarnem, który był jedną z czterech osób odpowiedzialnych za szkolenie. Zajęcia trwały w sumie 2 tygodnie, wokół budynku działu szkolenia przewodników. Były intensywne i prowadzone niezależnie od warunków pogodowych.

Leśnicy są bardzo zadowoleni z przeszkolenia i świadomi ile im jeszcze brakuje do perfekcji. Kompanię tworzymy z młodych osób, z których większość nie miała wcześniej żadnego doświadczenia z musztrą – wyjaśnia Adam Nachman. Już po tych ćwiczeniach reprezentują poziom o niebo lepszy, niż gdy zaczynali. Zdajemy jednak sobie sprawę, że na tym nie możemy poprzestać i musimy dalej ćwiczyć. Dlatego będziemy w dalszym ciągu korzystać z pomocy i doświadczenia funkcjonariuszy Służby Więziennej.      

Pierwsze efekty ćwiczeń z musztry można było zobaczyć podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w Szczecinku. Poczet sztandarowy szczecineckich leśników prezentował się obok pocztu ZK Czarne, czyli „nauczycieli”, od których pobierali wcześniej lekcje.    

Info: mjr Robert Trembowelski