Strona główna Biały Bór Międzynarodowi partnerzy Białego Boru

Międzynarodowi partnerzy Białego Boru

Nie każdy może kojarzyć, że Biały Bór jest miastem partnerskim dla miejscowości w trzech różnych krajach.

Biały Bór najwcześniej rozpoczął współpracę z niemieckim Pasewalkiem. Partnerstwo nawiązano jeszcze w 1978 roku i realizowano jest m.in. poprzez wymiany młodzieży (wyjazdy grup sportowych, teatralnych, plastycznych czy też wspólnie prowadzoną edukację ekologiczną). Współdziałanie z naszymi zachodnimi sąsiadami zostało wkrótce poszerzone o umowę z miejscowościami Bosau i Salzhausen. Z tej ostatniej pochodzi prezent w postaci wozu dla miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, który w jednostce wykorzystywany jest do dziś.

W roku 2008 Rada Miejska w Białym Borze podjęła uchwałę ws. wyrażenia intencji nawiązania partnerstwa z gminą La Trimouille we Francji, a jeszcze w tym samym roku nowi współpracownicy odwiedzili nasz region. Dekadę później miejscowe władze rozpoczęły współpracę z innymi samorządami znad Sekwany, którym są L’Isle Jourdain oraz Le Vigeant.

Nie można również zapomnieć o współpracy z Ukraińcami. Partnerstwo z Łuckiem trwa od 1991 (początkowo porozumienie obejmowało sferę społeczno-gospodarczą, a od roku 1997 zostało poszerzone o wymianę młodzieży), zaś ze Lwowem od 1996. Najnowszy epizod w tej materii to oczywiście umowa z Białą Krynicą. Przypomnijmy, że jest to niewielka miejscowość na Ukrainie, z którą zawartą list intencyjny w roku 2021, a niecały rok temu dokończono oficjalnie formalności.