Strona główna Biały Bór O zabytkach z Bankiem Gospodarstwa Krajowego

O zabytkach z Bankiem Gospodarstwa Krajowego

Beneficjenci Polskiego Ładu z powiatów szczecineckiego, drawskiego i koszalińskiego wzięli wczoraj udział w Białym Borze w spotkaniu z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego. Warsztaty w sali sesyjnej lokalnego magistratu w głównej mierze poświęcone było kwestii niedawno przyznanych dotacji na remonty zabytków.

W ubiegłym miesiącu poznaliśmy listę podmiotów, które w kolejnym rozdaniu Polskiego Ładu uzyskały dofinansowanie, tym razem przeznaczone na ratowanie zabytków. Dzięki rządowym środkom, tylko w powiecie szczecineckim odrestaurowanych lub też przygotowanych do modernizacji zostanie 10 obiektów, na co przeznaczono ponad 7 mln zł. Suma niebagatelna, stąd też potrzeba dodatkowych konsultacji z pracownikami instytucji obsługującej projekt. Jak w trakcie spotkania podkreślała Anna Pawlak, Dyrektor ds. relacji społecznych BGK, aktualnie trwa nabór do kolejnej edycji programu dlatego też w gościnnych progach białoborskiego urzędu pojawili się także przedstawiciele podmiotów aplikujących w nowym rozdaniu.

Przypomnijmy, że największe wsparcie w lipcowym podziale pozyskało Miasto Szczecinek, które na wymianę okien i drzwi wejściowych oraz modernizację elewacji Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Oskara Kolberga otrzyma niemal 3,5 mln zł. Gmina Barwice wyremontuje z kolei kościoły w Barwicach i Polnem (po 500 tys. zł) oraz w Starym Chwalimiu (150 tys. zł). Biały Bór otrzymał dofinansowanie na dwa zadania: renowację kościoła w Sępolnie Wielkim (488 tys. zł), a także w Stepieniu (343 tys. zł). Świątynie wyremontuje także Gmina Szczecinek – będą to kościoły w Dalęcinie (666 tys. zł) jak również w Drawieniu (510 tys. zł). Z kolei samorząd z Grzmiącej aby móc w przyszłości ubiegać się o środki na remont miejscowego kościoła najpierw pozyskał środki na wykonanie specjalistycznych badań, a następnie odpowiedniej dokumentacji (145 tys. zł). Niemniej otrzymał też dofinansowanie na remont świątyni w Nosibądach, a konkretnie dachu obiektu (539 tys. zł).