Strona główna Borne Sulinowo Pamięć jeńców Oflagu II D będzie uczczona

Pamięć jeńców Oflagu II D będzie uczczona

Wielkimi krokami zbliża się 80. rocznica wycieńczającego wymarszu jeńców przebywających w Oflagu II D. Z tej okazji miejscowe władze, instytucje, organizacje i stowarzyszenia szykują uroczystości upamiętniające zarówno samo wydarzenie, jak również więźniów obozu.

Oflag II D był znajdującym się nieopodal dzisiejszego Kłomina niemieckim obozem jenieckim dla oficerów wziętych do niewoli, powstałym 1 czerwca 1940 r. na miejscu stalagu II E Gross Born, na wschodniej części wzgórza zwanego Hundsberg (Psią Górką) w pobliżu miejscowości Westfalenhof (dzisiejsze Kłomino) ,na południowym krańcu poligonu wojskowego. Początkowo w obozie przebywali tylko francuscy jeńcy wojenni, ale po ich wywiezieniu w połowie roku 1942 osadzono w nim ponad 2800 Polaków z obozu w Arnswalde (Choszczno) i 26 000 sowietów. Liczba polskich jeńców znacznie wzrosła w latach 1944–1945 – na miejsce Sowietów, sprowadzono Polaków ze Stalagu II A w Neubrandenburgu, przez co na dzień 1 stycznia 1945 r. za drutem kolczastym trzymano 5391 Polaków (5014 oficerów i 377 ordynansów).

Wobec zbliżania się frontu, Niemcy 29 stycznia 1945 r. ewakuowali jeńców do oddalonego o ponad 700 km obozu Sandbostel. W 80. rocznicę ekstremalnie ciężkiego marszu, w miejscu dawnego obozu odbędą się uroczystości upamiętniające więźniów. O szczegółach więcej opowie w naszym materiale video Dariusz Czerniawski, współorganizator obchodów oraz opiekun Izby Muzealnej w Bornem Sulinowie.