Strona główna Region Marek Łagocki: Jestem gwarantem tego, że zadbam o interes mieszkańców

Marek Łagocki: Jestem gwarantem tego, że zadbam o interes mieszkańców

Pamiętajmy, że na rzecz lokalnej społeczności pracuje człowiek, a nie szyld partyjny – mówi Redaktor Marek Łagocki, który z 1. miejsca listy Lewicy startuje w naszym okręgu w wyborach do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Z jakimi hasłami idzie do wyborów? Jaki ma program i jaką będzie prowadził kampanię? O tym w nieniejszej rozmowie.

Teraz możemy to powiedzieć oficjalnie: zdecydowałeś się na start w wyborach do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Startujesz z listy… No właśnie, może sam powiedz kilka słów o tym naszym Czytelnikom.

Tak, teraz mogę już to oficjalnie potwierdzić. Zresztą była już o tym mowa podczas konferencji Lewicy, gdy oficjalnie zaprezentowali mnie Ministrowie Stanisław Wziątek oraz Dariusz Wieczorek. Mianowicie jestem liderem listy kandydatów Nowej Lewicy do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w okręgu 4 koszalińsko-szczecinecko-sławieńsko-białogardzkim. I tu korzystając z okazji – bardzo dziękuję za zaufanie. Na pewno go nie zawiodę, a tym samym mocno liczę na Wasze wsparcie. Razem możemy wiele. Praca na rzecz lokalnej społeczności to moje drugie imię.

Dlaczego akurat Lewica?

Startuję z listy Nowej Lewicy, bo czas zadbać o służbę zdrowia, mieszkalnictwo i edukację, a Lewica jest gwarantem, że zajmie się tymi problemami. Głęboko w to wierzę i zrobię wszystko, by dołożyć ze swojej strony cegiełkę do zbudowania lepszego jutra dla mieszkańców naszego regionu.

Wraz z Tobą na liście są też inni wartościowi ludzie, którzy dołączyli do zespołu Lewicy, razem tworzycie silną ekipę.

To bardzo dobra wiadomość, że Rada Wojewódzka zaakceptowała naszą listę kandydatów. Wśród nas są mieszkańcy Darłowa, Sławna, Szczecinka, Białego Boru, Białogardu. Mamy przedstawicieli rolników, środowisk edukacyjnych, służb mundurowych, przedsiębiorców oraz prawników. Stworzyliśmy silną grupę i ruszamy w teren na spotkania z mieszkańcami. Jako lider zapewniam, że głos lewicy w naszym regionie będzie słyszalny i że problemy mieszkańców będą rozwiązywane. Przed nami seria spotkań z mieszkańcami powiatów szczecineckiego, białogardzkiego, sławieńskiego i koszalińskiego, którzy chcą poznać program naszego zespołu oraz podzielić się swoimi problemami i oczekiwaniami.  Jesteśmy po to, by dbać m.in o sprawy związane ze służbą zdrowia, mieszkalnictwem i edukacją i tym w pierwszej kolejności chcemy się zajmować. Przede wszystkim – jeżeli chodzi o ochronę zdrowia,  wiemy, że brakuje lekarzy, różnych specjalizacji. Trzeba ten problem rozwiązać systemowo. Liczę na mocne wsparcie ze strony rządu i resortu zdrowia. Trzeba się pochylić nad tym problemem, w przeciwnym razie w publicznej służbie zdrowia nie będzie miał kto leczyć naszych obywateli. To nie dotyczy tylko Koszalina, ten problem dotyczy każdego miasta, każdego szpitala.

Stawiacie też bardzo mocno na rozwój regionu. Co możesz nam o tym powiedzieć?

O szczegółach programu będziemy mówić na spotkaniach z mieszkańcami. Pamiętajmy, że wybory samorządowe to decyzje mieszkańców o przyszłości gmin, powiatów i regionu. Dzięki pracy i zaangażowaniu mieszkańców naszego województwa osiągamy sukcesy jako region. Pamiętajmy, że należymy do regionów o najbardziej czystszym powietrzu w kraju. To także zasługa naszych mieszkańców. I o tym należy pamiętać. Jesteśmy liderem w produkcji energii odnawialnej. To nasz ogromny potencjał, i trzeba na niego stawiać. To  ogromne szanse na rozwój województwa. Pamiętajmy też, że naszym atutem jest też dobry klimat, w każdym tego słowa znaczeniu. Także klimat do rozwoju biznesu.

Właśnie, skoro został wywołany temat gospodarki – co w ty zakresie macie do zaproponowania?

W naszym programie jest to wyraźnie zaznaczone, mianowicie, przez następne lata należy zwiększyć udział energii odnawialnej oraz poprawić infrastrukturę energetyczną w zakresie linii przesyłowych, czy magazynowania jako maksymalnego potencjału energetycznego pozwalającego na rozwój zachodniopomorskiego przemysłu, usług, handlu i rolnictwa przy udziale środków unijnych.

Należy stworzyć sieć ekologicznego transportu zachodniopomorskiego, w taki sposób, by żaden mieszkaniec naszego regionu nie był wykluczony komunikacyjnie. Ten problem podnosiłem także w kampanii parlamentarnej. Zrobiłem to na prośbę naszych mieszkańców, na podstawie wielu rozmów z wyborcami. Chcemy także wsparcia przedsiębiorców i pracowników wykonujących pracę zdalną w osiedleniu się na terenach wyludniających się,  jako nowych mieszkańców. Tu konieczne będzie wzmocnienie i dofinansowanie m.in. szerokopasmowego internetu w każdej gminie. Planujemy też aktywizację gospodarczą lokalnych społeczności poprzez tworzenie Powiatowych Centrów Biznesu, w skład których będą wchodzić ośrodki wsparcia przedsiębiorczości w zakresie taniego udostępnienia powierzchni biznesowej, doradztwa gospodarczego czy obsługi ekonomiczno-prawnej.

Musimy też podkreślić, że ważnym tematem, nad którym pochylasz się jako lider, jest rolnictwo.

Tak, dokładnie, może to niektórych dziwi, że Lewica zajmuje się tym zagadnieniem,  ale przecież to istotna gałąź naszej gospodarki. Co więcej – dołączyło do nas wielu rolników, którzy widzą szanse na rozwój rolnictwa. Dziś rolnicy –  co mówią otwarcie m. in. podczas blokad, na które jeżdżę, by tam rozmawiać z ludźmi – ci rolnicy przyznają, że nie widzą na scenie politycznej silnego wsparcia. Właśnie nasz zespół chce im to dać, chce walczyć  o ich prawa i pomagać w rozwiązywaniu problemów, także mając na uwadze trwającą wojnę w Ukrainie i związane z tym problemy i pretensje rolników o zboże, które trafia do naszego kraju. I tu chcę powiedzieć również, że nasz program zakłada budowę zaplecza dla zdrowej żywności opartej na dorobku naszych regionalnych rolników, na produkcji zdrowej żywność dostosowanej do naszych warunków i naszego zachodniopomorskiego klimatu. Nasz program jest naprawdę bogaty i wieloaspektowy, będziemy mówić o wszystkich szczegółach podczas spotkań z mieszkańcami, na które już dziś serdecznie zapraszamy.

Dlaczego wyborcy mają głosować na Marka Łagockiego?

Krótko i konkretnie: bo to gwarancja realizacji postulatów obywateli, zwłaszcza przy obecnym układzie sił politycznych w rządzie i parlamencie. Lewica słucha ludzi i ich potrzeb. A ja jestem gwarantem tego, że zadbam o interes tutejszych mieszkańców. Idę do sejmiku, by tam rozwiązywać problemy zwykłych ludzi. To zawsze było moją misją i tego będę się trzymał!

I tak, jak podczas poprzedniej kampanii, tak i teraz, apelujesz do innych kandydatów o dobrą, merytoryczną kampanię.

Tak, dokładnie, na to liczę i o to zwracam się do pozostałych konkurentów, z innych list. Proszę, by prowadzili spokojną, merytoryczną kampanię, bez fali hejtu i jadu, bez tej brutalnej walki, którą mieliśmy już okazję obserwować. Przecież nam wszystkim zależy na tym, by rozwijał się nasz region i by naszym mieszkańcom żyło się lepiej. Na tym się skupmy, i dyskutujmy na argumenty. Zero hejtu! Stop agresji! Skupmy się na rzeczach istotnych dla mieszkańców regionu.