Strona główna Szczecinek Czechy, Niemcy, Holandia, Hiszpania… a teraz Portugalia!

Czechy, Niemcy, Holandia, Hiszpania… a teraz Portugalia!

To już ponad 200 uczniów wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Jana III Sobieskiego w Szczecinku wyjechało do różnych krajów Europy w ramach Programu Erasmus + i innych międzynarodowych wymian partnerskich. Byli już w Czechach, Niemczech, Holandii i różnych rejonach Hiszpanii. Tym razem w marcu tego roku, kolejnych 11 uczniów z klas szóstych i siódmych wraz z 3 opiekunami przebywało w Portugalii w  miejscowości Figueira da Foz. Cały wyjazd był realizowany  w ramach  wymiany międzynarodowej  uczniów i nauczycieli ze środków Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Wizycie towarzyszyły liczne zajęcia sportowe, w tym mecz Polska-Portugalia, zakończony naszym zwycięstwem pomimo liczebnej przewagi Portugalczyków. Były również zajęcia 
z surfingu na falach Oceanu, pod czujnym okiem trenerów.

Komunikacja między uczestnikami wymiany odbywała się w języku angielskim z elementami języka portugalskiego, co potęguje wartość takich wyjazdów pod względem zdobywania kompetencji językowych.

Grupa zwiedziła między innymi Lizbonę, miasto Porto i dawną stolicę Portugalii Coimbrę oraz las eukaliptusowy. Wyjazd był bardzo udany, moc wrażeń i mnóstwo nowych doświadczeń, 
a co najważniejsze nowe przyjaźnie polsko-portugalskie stały się faktem.

Kolejna podróż uczniów z SP5, zrealizowana w tym roku w kwietniu, to kierunek Czechy 
i miasto Havirov, gdzie grupa 11 uczniów  z klas VI i VII Oddziału Mistrzostwa Sportowego wraz z 2 opiekunami, spędziła dwa tygodnie. Wyjazd ponownie odbył się w ramach  wymiany międzynarodowej  uczniów i nauczycieli realizując program  ze środków Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Uczniowie odbyli kilka meczów piłkarskich z racji swojej specjalizacji 
i oczywiście zdobyli puchar, potwierdzając po raz kolejny swój wysoki poziom umiejętności sportowych. Zwiedzali jedno z największych Zoo w Czechach, chodzili po górach w czeskich Beskidach. Bardzo podobała się im Ostrawa i miasto Karvin. To tylko kilka z ważnych punktów wizyty, ale nadmienić należy, że grupa została zaproszona też do Urzędu Miasta Havirov, gdzie odbyło się spotkanie z władzami miasta, w tym z Burmistrzem. To spore wyróżnienie 
i jeszcze więcej emocji. Podczas gdy uczniowie przebywali w Czechach, to tu w Szczecinku w szkole „piątce” wizytę złożyła grupa młodzieży z Niemiec, z zaprzyjaźnionej miejscowości Greifswald. Oczywiście spotkanie to również realizowane z programu Erasmus+.

To jednak nie koniec zagranicznych przygód SP5. Już są zaplanowane kolejne wydarzenia 
w Niemczech i Holandii.

Wszystko wskazuje na to, że w tej szkole można poznać świat, że w „piątce” wiedzą jak budować międzynarodowe relacje i jak je podtrzymywać i z nich korzystać, uczyć się i poszerzać horyzonty swoich uczniów. Moc wrażeń, przeżyć i nauki płynącej z takich podróży na pewno ma tylko dobry wpływ na kształtowanie światopoglądu młodych ludzi i pozostaje w nich na długie lata.

Info: Zespół promocji SP5