Strona główna Szczecinek Ukraińska młodzież będzie się uczyć w Ekonomie

Ukraińska młodzież będzie się uczyć w Ekonomie

Foto: Starostwo Powiatowe w Szczecinku

Zasady przyjmowania uczniów z Ukrainy do szkół reguluje specustawa. W celu zapewnienia kształcenia i wychowania dzieciom i młodzieży z Ukrainy tworzone są tzw. oddziały przygotowawcze. Taki oddział powstanie również w jednej ze szkół dla której organem prowadzącym jest Powiat Szczecinecki. Wczoraj starosta Krzysztof Lis spotkał się w trybie online z dyrektorami szkół i placówek oświatowych, aby szczegółowo omówić kwestie związane z kształceniem młodzieży uchodźczej.

Starosta Krzysztof Lis oraz uczestniczący w  wideokonferencji dyrektorzy zgodnie postanowili, że oddział przygotowawczy powstanie w ZS nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Szczecinku. To bardzo dobre rozwiązanie, bowiem biorąc pod uwagę typy szkół to w Ekonomie funkcjonuje zarówno liceum ogólnokształcące jak i technikum. Trzeba jednak otwarcie zaznaczyć, że w początkowej fazie ukraińscy uczniowie będą musieli skupić się na nauce języka polskiego, ponieważ większość z nich nie posługuje się nim nawet w stopniu komunikatywnym. Nauka przedmiotów kierunkowych, zważywszy na fakt, że już za 3 miesiące rozpoczną się wakacje, będzie kolejnym edukacyjnym etapem.

Na razie planowane jest otwarcie jednego oddziału. Niewykluczone, że później w zależności od wieku i liczby uczniów do życia będą powoływane następne. Nauczycieli wspomagać będą również pedagodzy mówiący w języku ukraińskim. W razie konieczności zostaną oni zatrudnieni przez Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinku.

Szkoły Powiatu Szczecineckiego już odwiedzały ukraińskie mamy chcące zapisać do nich swoje dzieci. Teraz kiedy ustalono już najważniejsze kwestie, będzie to możliwe. Obywatele Ukrainy chcący zapisać swoje dzieci do szkoły będą mogli to zrobić bezpośrednio w ZS nr 1 w Szczecinku bądź Wydziale Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Szczecinku.

Info: Piotr Rozmus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj