Strona główna Aktualności „Pomorzanie” zagościli w szczecineckim muzeum

„Pomorzanie” zagościli w szczecineckim muzeum

Sezon jesienny szczecineckie Muzeum Regionalne, postanowiło rozpocząć przygotowując coś z myślą o miłośnikach malarstwa. Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, w czwartek (8 września) odbył się wernisaż najnowszej wystawy czasowej, zatytułowanej „Pomorzanie”.

Bohaterami cyklu obrazów są mieszkańcy naszego regionu, sportretowani przez artystów malarzy, pomiędzy XVI a XX wiekiem. Wyboru i omówienia prac dokonał dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku – Ireneusz Markanicz. Zaznaczył, że tym razem bohaterami prezentacji zostali nie artyści, a ich modele. Tym samym odwiedzający mogą poznać zarówno wizerunki książąt i bogatych mieszczan, ale i zwykłych chłopów żyjących w okolicach Szczecina w połowie XIX wieku. Wśród dzieł szczególnie wartych polecenia są: pochodzący z połowy XVI wieku portret księcia Jana Fryderyka oraz wielkoformatowy „Portret Damy w zielonej sukni” pędzla Paula Stubbe.

Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz z Muzeum Regionalnego w Szczecinku.