Strona główna Biały Bór Nikłe zainteresowanie węglem w Białym Borze

Nikłe zainteresowanie węglem w Białym Borze

Większość samorządów w regionie nie czekała z wejściem nowego prawa w życie i bez ociągania rozpoczęła przymiarki do dystrybucji węgla mieszkańcom. Jednym z pierwszych była Gmina Biały Bór, która niemalże natychmiast po zakończeniu sejmowych prac rozpoczęła przyjmowanie deklaracji zakupowych rekordowo drożejącego na przestrzeni ostatnich miesięcy surowca.

Wymieniony dokument można jeszcze składać do 31.10.2022 do godz. 16:00 w Urzędzie Miejskim w Białym Borze oraz u wszystkich sołtysów z gminy. Stosowny formularz posiadają sołtysi, jest też on dostępny na stronie www.bialybor.com.pl. I choć druk ma na razie jedynie charakter informacyjny to w przypadku podjęcia przez Gminę decyzji o dystrybucji węgla będzie zobowiązywał do zakupu deklarowanej ilości.

Wbrew temu co można chociażby usłyszeć w mediach ogólnokrajowych, akurat w Białym Borze i jego okolicach zapotrzebowanie na czarne złoto jest niewielkie. Do dziś zebrano jedynie 7 deklaracji chęci zakupy dwóch rodzajów węgla na łączną liczbę 12 ton (z czego zgodnie z obowiązującym prawem jedno gospodarstwo będzie mogło kupić do końca roku tylko 1,5 tony surowca, a więc liczba ta spadnie do 10 ton) przy liczbie nieco ponad pół tysiąca wniosków o dodatek węglowy, który notabene został w większej części już wypłacony.

Więcej na temat zapotrzebowania na węgiel, jak również w temacie świadczeń dla osób ogrzewających swoje domy innymi surowcami w najnowszym wydaniu programu samorządowego Biały Bór: Gmina dwóch kultur.